Skąd wziąć dofinansowanie?

Skąd wziąć dofinansowanie?

Dofinansowanie do fotowoltaiki to coś, o co powinna starać się każda osoba, która chce zmniejszyć swoje obecne i przyszłe rachunki za prąd dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych. W jaki sposób można uzyskać takie finansowanie? Kto go nam udzieli?

Wsparcie dla wszystkich

Wszystkie programy tego typu wywodzą się z programów europejskich i w większości zostały wręcz wymuszone na polskim rządzie, który jest wrogi odnawialnym źródłom energii. Obecnie dotacje do fotowoltaiki przewidziane są praktycznie dla wszystkich podmiotów, które mogą chcieć zainstalować u siebie panele słoneczne.

Wysokość wsparcia finansowego zależy przede wszystkim od tego, kim jesteśmy i jak dużą moc będzie miała zakładana przez nas instalacja. Inaczej dopłaty do fotowoltaiki są rozliczane w przypadku osób fizycznych, a inaczej wygląda to w przypadku firm.

Długa lista podmiotów wspierających

Jeśli chodzi o to, kto konkretnie dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych oferuje, lista jest bardzo długa. Niektóre programy są lokalne, inne miejskie, jeszcze inne wojewódzkie lub ogólnokrajowe. Dofinansowanie na fotowoltaikę to także kredyt na fotowoltaikę, czyli specjalne produkty kredytowe przyznawane na lepszych warunkach niż rynkowe.

Oprócz tego dofinansowanie przyjmuje też postać ulg podatkowych. Nie są one duże, ale zawsze oznaczają zwrot części poniesionych nakładów. W praktyce zawsze warto zapytać o konkrety instalatora paneli, ponieważ specjaliści z branży trzymają rękę na pulsie i najlepiej wiedzą, jakie podejście będzie najbardziej opłacalne w przypadku danej inwestycji. Warunki są też różne w różnych regionach kraju.