Fotowoltaika z dofinansowaniem

Fotowoltaika z dofinansowaniem

Dofinansowanie do fotowoltaiki to bardzo ważny element rachunku opłacalności całej inwestycji. Nie da się ukryć, że zwłaszcza większe instalacje mogą być dość kosztowne, przez co dofinansowanie do fotowoltaiki może nie tylko poprawić rachunek ekonomiczny, ale po prostu sprawić, że będzie nas na to stać.

Jakie są opcje dofinansowania fotowoltaiki?

W chwili obecnej dofinansowanie do fotowoltaiki to kilka programów rządowych odnoszących się do kwestii ekologicznych oraz ekonomicznych. Zazwyczaj są w części lub w całości finansowane przez środki unijne. Dla nas najważniejsze jest oczywiście to, w jakiej wysokości są dotacje do fotowoltaiki.

To zależy przede wszystkim od tego, jak duża będzie nasza instalacja. W przypadku najmniejszych obiektów dla domów jednorodzinnych dofinansowanie na fotowoltaikę może pokryć nawet połowę kosztów, a do tego jeszcze uzyskujemy prawo do odpisu podatkowego.

Dofinansowania dla firmy

Większe instalacje to wyższe koszty i większe dopłaty do fotowoltaiki, ale niestety proporcjonalnie dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych przy dużych inwestycjach to mniejsza cześć wydatków. Tu można liczyć zwykle na dofinansowanie do fotowoltaiki na poziomie od piętnastu do trzydziestu procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Może to jednak przekładać się na naprawdę duże pieniądze, ponieważ jeśli tworzymy instalację dla bardzo energochłonnego przedsięwzięcia, koszty całkowite mogą iść w setki tysięcy złotych. Co więcej, można liczyć na wygodny kredyt na fotowoltaikę, który udzielany jest na atrakcyjnych warunkach, jeśli tylko uzyskane z niego pieniądze faktycznie zostaną wykorzystane na instalację.