Instalacje fotowoltaiczne cały czas jeszcze powodują sporo kontrowersji w naszym kraju. Nie mamy do nich pełnego zaufania, zwłaszcza jeśli chodzi o okres zwrotu inwestycji w nie. Jest to jednak zupełnie nieuzasadniona troska, ponieważ zwłaszcza teraz, kiedy można liczyć na naprawdę szczodre dofinansowanie do fotowoltaiki, nierzadko wystarczy tylko kilka lat, by instalacja zaczęła realnie na siebie zarabiać.
Finansowanie z kredytu
Nawet jeśli jest nam potrzebny kredyt na fotowoltaikę, nie jest to wielki problem, ponieważ dotacje do fotowoltaiki obejmują także kredyty. Zazwyczaj można w tym przypadku liczyć na spore zmniejszenie części odsetkowej kredytu, dzięki czemu spłaca się w zasadzie niemal jedynie kapitał.
Jak długo zwraca się instalacja?
Dopłaty do fotowoltaiki sprawiają, że instalacja spłaca się znacznie szybciej. Co to jednak oznacza w kategoriach praktycznych? Stare instalacje psuły się średnio po dziesięciu latach, a okres zwrotu potrafił wynosić lat dwanaście lub nawet piętnaście.
Dzisiaj instalacje działają nawet dwadzieścia pięć lat bez większych problemów, a do tego są znacznie efektywniejsze. Nierzadko pełny zwrot inwestycji następuje już nawet po sześciu-ośmiu latach. Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych zdecydowanie poprawia ten rachunek.
W sytuacjach, kiedy dofinansowanie na fotowoltaikę może wynosić nawet połowę wszystkich kosztów kwalifikowanych, możliwe jest, że inwestycja się zwróci nawet w cztery lub pięć lat. Oznacza to wręcz gigantyczne oszczędności dla gospodarstw domowych oraz dla firm, które nie mogą liczyć na aż tak wysokie dopłaty, ale i tak zaoszczędzą bardzo dużo.