Stabilizatory napięcia – co to takiego?

Stabilizatory napięcia – co to takiego?

Stabilizatory napięcia to urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest utrzymanie właściwego napięcia stałego. Dzięki temu, że podnoszą lub obniżają je w zależności od potrzeb, cały układ ma stale napięcie bez niepotrzebnych i niebezpiecznych skoków. Stabilizator napięcia działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego, niezależnie od obciążeń układu, chroniąc wszystkie części elektroniki w układzie.

Stabilizatory napięcia — dlaczego są takie ważne?

W Polsce napięcie powinno wynosić 230VAC, ale w praktyce bywa niestabilne, co wpływa na nieprawidłową pracę podpiętych do niego urządzeń. Skraca to ich żywotność, a także może powodować przerywanie ich pracy. Stabilizator napięcia do 230V ma zastosowanie nie tylko do domu. Niestabilne napięcie jest bardzo niepożądane w zakładach produkcyjnych, gdzie liczy się ciągła praca maszyn, a jej przerwanie skutkuje przestojami i konkretnymi stratami finansowymi.

Jak działają stabilizatory napięcia? Stabilizator ma u podstawy regulowany transformator sprzężenia zwrotnego. Prąd przemienny z linii wchodząc do uzwojenia pierwotnego, wzbudza ten sam prąd w uzwojeniu wtórnym, do którego podłączone są odbiorniki. Przy zmianie liczby zwojów cewki pierwotnej, prąd we wtórnym uzwojeniu, z identyczną liczbą zwojów roboczych, także odpowiednio się zmienia. Stabilizator prądu może na przykład ustabilizować napięcie wejściowe fazowe o wartości 160-250 VAC do żądanego poziomy 230 VAC, które obowiązuje w Polsce.