Podział karmy ze względu na wilgotność

Podział karmy ze względu na wilgotność

Wysokiej jakości karmy dla psów powinny być podstawą codziennego wyżywienia czworonoga – o tym wie każdy właściciel psa. Tylko zbilansowane, prawidłowo skomponowane i przede wszystkim naturalne karmy dla psów zapewnią pupilom zdrowy i zrównoważony rozwój. Na szczęście nie ma problemu z dostępnością takich karm, a ich różnorodność sprawia, iż każdy właściciel czworonoga odnajdzie coś na miarę psich potrzeb. Jak dzielą się karmy dla psów? Jedno z podstawowych kryteriów dzieli je ze względu na zawartość wody.

Suche karmy dla psa

Najczęściej stosowana naturalna karma dla psa to karma sucha, której wilgotność nie przekracza 8%. Tak niska wilgotność sprawia, iż nie ma ryzyka wystąpienia bakterii lub pleśni, przez co użycie konserwantów nie jest zupełnie potrzebne. A to sprawia, iż jest to jedna z najbardziej naturalnych karm dla psa.

Dodatkowymi zaletami jest możliwość długiego przechowywania i skondensowana zawartość energii, białka oraz łatwostrawnych węglowodanów. To nie wszystkie atuty, jakimi charakteryzuje się sucha karma dla psa cena, także odgrywa niebagatelną rolę – sucha karma jest bardziej ekonomiczna od innych rodzajów pożywienia.

Półwilgotna karma dla psów

Innym rodzajem pożywienia dla psa jest karma półwilgotna, która charakteryzuje się wilgotnością na poziomie około 20%. Jej zalety to apetyczność (ze względu na zawartość cukrów prostych), miękkość (przez co psy chętnie ją spożywają) oraz obecność łatwostrawnych składników. Dużym plusem jest także praktyczne opakowanie, które zazwyczaj zawiera dzienną porcję. 

Wilgotna karma dla psów

Dobra karma dla psa bez konserwantów może być także wilgotna. Jej cechą charakterystyczną jest duża wilgotność, która wynosi od 70 do 83% oraz różnorodność składników. Ten rodzaj karm występuje w postaci galaretek, pasztetów bądź filetów w sosie własnym i jest bardzo chętnie zjadany przez większość czworonogów.

Jaka karma jest najlepsza? Warto łączyć jej różne rodzaje, aby pies miał zróżnicowane i dobrze zbilansowane posiłki. Warto też zadbać o to, aby karmy charakteryzowały się wysoką jakością. Pełnowartościowe karmy dla psów są dostępne na stronie internetowej.