Opłacalna inwestycja w panele fotowoltaiczne

Opłacalna inwestycja w panele fotowoltaiczne

Z każdym rokiem ceny energii elektrycznej są coraz wyższe, co negatywnie odbija się na rachunkach. Do tego dochodzi fakt, że w coraz większym stopniu jesteśmy uzależnieni od urządzeń elektrycznych, przez co nawet wzrost ich efektywności energetycznej nic nie daje, bo jest ich coraz więcej. Fotowoltaika dla firm staje się wręcz koniecznością dla wszystkich branż, a jej brak w branżach konsumujących dużo energii to niemalże samobójstwo. Na szczęście rozwój na tym polu nieustannie przyspiesza.

Rozwój fotowoltaiki dla firm

Fotowoltaika dla firm jeszcze przed dekadą była zjawiskiem raczej marginalny. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane były tylko tam, gdzie potrzebne było naprawdę dużo energii, a warunki do jej pozyskiwania były optymalne. Fotowoltaika dla firm ratowała wtedy przede wszystkim rolnictwo, gdzie wszystkie dachy stodół, obór i magazynów były pokryte panelami. Gdzie indziej jednak fotowoltaika tylko raczkowała.

Było to spowodowane przede wszystkim przepisami prawa, które uniemożliwiały zarabianie w sposób efektywny na nadwyżkach energii. A panele słoneczne to niestety nie jest coś, co działa przez cały rok i całą dobę.

Coraz taniej w świecie fotowoltaiki

Fotowoltaika dla firm jest coraz tańsza, coraz wydajniejsza i coraz bardziej dostępna z każdym rokiem. Coraz częściej montaż paneli fotowoltaicznych jest też dofinansowywany przez państwo, co oznacza, że czas zwrotu inwestycji niejednokrotnie spada o połowę lub więcej. W najlepszych przypadkach można zacząć zarabiać na czysto już nawet po trzech lub czterech latach, co przy założeniu działania instalacji bez dużej przebudowy co najmniej 20 lat, daje nam wręcz niebotyczne zyski.