Karmy dla psa – podstawowe rodzaje

Karmy dla psa - podstawowe rodzaje

Każdy właściciel psa powinien zadbać o jego prawidłowe żywienie, gdyż tylko takie zapewni mu zdrowie i witalność. Do tego celu niezbędne są pełnowartościowe karmy dla psów, które dostarczą pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. I chociaż wielu właścicieli decyduje się na samodzielne gotowanie pożywienia dla swojego czworonoga, to jednak wielu specjalistów zachęca, aby sięgać po gotowe rozwiązania. Dlaczego?

Otóż gotowe karmy dla psów są nie tylko wygodne w stosowaniu, ale także odpowiednio zbilansowane w taki sposób, aby zapewnić zwierzętom pełnowartościowy posiłek. Dodatkową zaletą wysokiej jakości karmy dla psów jest to, iż dostępna jest w wielu rodzajach.

Rodzaj karmy ze względu na wilgotność

Pierwszym podziałem karmy dla psów jest jej typ ze względu na wilgotność. Tutaj dostępne są trzy podstawowe rodzaje karmy:

  • suche, w których zawartość wody wynosi od 5 do 8,5%
  • półwilgotne, które charakteryzują się wilgotnością na poziomie około 20%
  • wilgotne, w których zawartość wody waha się od 70 do nawet 83%

Wszystkie wymienione wyżej karmy posiadają swoje zalety, a najlepszym rozwiązaniem jest ich łączenie w codziennych posiłkach psa.

Karma a wiek i wielkość psa

Innym kryterium podziału karmy dla psa jest jego wiek i wielkość. W pierwszym przypadku naturalna karma dla psa powinna być dobierana do wieku. Dlaczego? Otóż zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zupełnie inne u szczeniaka niż u psa dorosłego bądź seniora – co powinno mieć odzwierciedlenie w rodzaju karmy. Podobnie jest z wielkością – naturalne karmy dla psów są dedykowane zarówno rasom miniaturowym, jak i średnim czy dużym. Przy wyborze takiej karmy warto kierować się tymi kryteriami. 

Równie ważnym kryterium wyboru odpowiedniej karmy jest jej skład. W tym przypadku należy pamiętać, iż każdy pies może potrzebować innych składników, co jest związane nie tylko z wiekiem, ale też aktywnością czy ewentualnymi schorzeniami. Jednak bez względu na wszystko pożywienie powinno charakteryzować się wysoką jakością – dlatego najlepsza będzie karma dla psa bez konserwantów. Dobra karma dla psa cena jest uzależniona od jej rodzaju, składu i gramatury.