Jakie firanki do kuchni małej, a jakie do dużej?

Jakie firanki do kuchni małej, a jakie do dużej?

Kuchnia to takie pomieszczenie w domu, w którym przebywa się naprawdę sporo czasu. Dlatego też warto zadbać o to, aby jej wystrój był nie tylko praktyczny, ale też estetyczny. A jednym z elementów tego wyposażenia są firanki do kuchni, które powinny być dobrane do stylu i charakteru konkretnego pomieszczenia. Jedna z podstawowych kwestii, od których zależy wybór konkretnych firanek, to metraż posiadanej kuchni. Dlaczego? Otóż mała kuchnia wymaga zupełnie innej ozdoby okiennej niż kuchnia duża.

Które firany będą pasować do małej kuchni?

Firanki do kuchni – podobnie jak firany do sypialni bądź innych pomieszczeń – mogą optycznie ją powiększyć. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, w których warto zastosować pewne triki. W tym przypadku dobrym wyborem będą firanki krótkie, które są wykonane z bardzo przewiewnych materiałów – takich jak organza bądź woal.

Liczy są również barwa i wzór. Tutaj zdecydowanie lepiej zawiesić firanki w pastelowych barwach, które nie posiadają żadnych wzorów. Jednocześnie można firankę lekko podpiąć lub zmarszczyć (w celu odsłonięcia parapetu), co także optycznie powiększy małe pomieszczenie. Dlatego też w małych kuchniach dobrze sprawdzą się małe zazdrostki lub firany makarony.

Jakie firany wybrać do dużej kuchni?

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w dużych kuchniach, do których wybór odpowiednich firanek jest znacznie prostszy. W tym przypadku można sobie pozwolić na niemal każdą długość i każdą tkaninę. Tutaj świetnie sprawdzą się zarówno firany żakardowe, jak i też te z haftem lub koronką. Natomiast miłośnicy pewnej ekstrawagancji mogą się pokusić o firany kolorowe lub we wzory, co nada wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Firany do kuchni powinny pełnić zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Na szczęście na rynku nie brakuje różnego rodzaju firan, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Ciekawa i bogata oferta firanek znajduje się na stronie online.