Firanka do kuchni – jak wybrać?

Firanka do kuchni - jak wybrać?

Wybór firanki do kuchni nie jest zadaniem łatwym, gdyż z jednej strony ma ona pełnić rolę praktyczną, a z drugiej – typowo dekoracyjną. Dlatego też przy jej wyborze warto zwracać uwagę na te aspekty, które umożliwią połączenie funkcjonalności z estetyką. Zatem na jaką firankę warto się zdecydować?

Po pierwsze – funkcjonalność

Pierwszym wyznacznikiem firanki do kuchni powinna być jej funkcjonalność. Co to oznacza w praktyce? Otóż firanka w tym pomieszczeniu powinna osłaniać przed słońcem, a jednocześnie nie utrudniać dostępu do okna, które – ze względu na mnogość zapachów unoszących się w tym pomieszczeniu – powinno łatwo się uchylać. A to jeszcze nie wszystko. Firanki do kuchni powinny być uszyte z takiego materiału, który nadaje się do prania (w pralce lub ręcznego). Jest to o tyle istotne, gdyż kuchenne franki są narażone na zabrudzenia i pochłanianie zapachów, które powinny być regularnie usuwane.

Po drugie – estetyka

Inną istotną kwestią przy wyborze firanek do kuchni jest ich estetyka. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na podstawową rzecz – firanki do kuchni powinny być dobrane do stylu całego pomieszczenia. Kuchnia prowansalska lub w stylu retro wymaga zupełne innych firanek niż pomieszczenie urządzone w stylu nowoczesnym lub wręcz industrialnym.

Zatem firany makarony, lambrekiny lub delikatne woale nie będą dobrze wyglądały w każdym wnętrzu. Jednocześnie warto wykorzystać firany do optycznego powiększenia lub pomniejszenia pomieszczenia, nadania mu przytulności (lub odwrotnie – nieco ekstrawagancji) lub rozświetlenia. Przy specjalnych okazjach można sięgnąć po firany tematyczne, które na przykład zaakcentują dane święto.

Wybór firanki do kuchni nie jest zadaniem łatwym i warto się nad nim dobrze zastanowić. Na szczęście wybór dekoracji okiennych jest tak duży, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Bogata oferta firan do kuchni jest dostępna na stronie internetowej, gdzie można też zakupić firany do salonu, sypialni i innych pomieszczeń.