Dlaczego warto czytać książki?

Lektury szkolne czytane przez dzieci nie muszą być przykrym obowiązkiem. Książki w kolorowych okładkach, które mogą stanowić element domowej biblioteczki najlepiej czytać razem z dzieckiem, tak aby zadbać o jego prawidłowy rozwój, a mimochodem dostarczyć wiedzy o życiu w minionych epokach. Warto uczyć dzieci obcowania z tradycyjnymi książkami, które w przeciwieństwie do ekranizacji czy dostępnych streszczeń zmuszają do samodzielnego myślenia.

Lektura poszerza wyobraźnię

Lektury pierwszoklasisty to wprowadzenie w świat literatury, dlatego warto zadbać, aby czytanie nie było karą, a dziecko chętnie sięgało po kolejne książki. Dzięki temu uczniowie nie mają problemów z wypowiadaniem się i szybciej przyswajają wiedzę, co wpływa także na ich dalsze postępy w nauce.

Dzieci chętniej sięgają po pozycje, które odpowiadają ich zainteresowaniom, trzeba jednak pamiętać, że lektury szkolne mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Starannie wyselekcjonowane pozycje literatury dobierane są do wieku dziecka, tak aby odpowiadać jego zdolnościom poznawczym oraz pobudzać do rozwoju. Lektury skłaniają do refleksji i wyciągania samodzielnych wniosków poszerzając wyobraźnię i ucząc podstawowych wartości.

Literatura to świadectwo kultury

Literatura poszerza horyzonty i tak samo działają lektury szkolne – książki nie tylko dostarczają wzorców do naśladowania i uczą najważniejszych wartości, którymi powinien kierować się człowiek, ale również są bogatym źródłem wiedzy. Lektury to po prostu skarbnica informacji: o danej epoce, minionej kulturze, często zapomnianych już zwyczajach, a jednocześnie najlepszy sposób na obcowanie ze słowem pisanym, wzbogacenie słownictwa i zapoznanie się z zasadami ortografii.