Czego się dowiemy z pogody na 16 dni?

Czego się dowiemy z pogody na 16 dni?

Długoterminowa prognoza pogody przydaje się w wielu sytuacjach. Pogoda na 16 dni ułatwia planowanie urlopu, jest też nieoceniona w przypadku osób planujących prace w ogrodzie i na działce. Jej przewidywanie nie jest jednak, niestety, prostym zadaniem. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy usłyszeć, że prognoza pogody na 16 dni jest tylko orientacyjna, a tym samym nie należy przywiązywać do niej dużej wagi. Jak sytuacja wygląda zatem obecnie?

Wiarygodność pogody na 16 dni

16 dniowa prognoza pogody nie jest tak łatwa do przewidzenia, jak zmiany, z którymi będziemy mieli do czynienia w ciągu kilku najbliższych godzin. Okazuje się jednak, że jej prognoza nie jest też aż tak dużym wyzwaniem. Do przewidywania pogody na 16 dni wykorzystywane są dane pochodzące ze stacji meteorologicznych nie tylko z Polski, ale i z innych części świata.

Pomaga też znajomość rozkładu prądów morskich, które mają wiele do powiedzenia, gdy w grę wchodzi przewidywanie pogody na naszej planecie. Najnowsza pogoda na 16 dni jest też zasługą dostępu do mapy synoptycznej dla Polski. Tą wykorzystuje się w zestawieniu z informacjami na temat aktualnej temperatury, z którą będziemy mieli do czynienia w różnych punktach Europy.

Jakie zjawiska pogodowe można przewidzieć z wyprzedzeniem?

Pogoda na 16 dni nie sprawdzi się najlepiej jako źródło wiedzy o konkretnych temperaturach. Warto jednak przypomnieć, że nie takie jest założenie przyświecające osobom odpowiadającym za jej tworzeniem. Eksperci koncentrują się przede wszystkim na danych dotyczących rozłożonych w czasie zjawisk atmosferycznych. Mogą więc, z dużym prawdopodobieństwem, poinformować nas o fali upałów i prognozowanym ochłodzeniu. Pogoda na 16 dni jest bardzo pomocna także wtedy, gdy obawiamy się opadów, które mogą pokrzyżować nam plany.